"Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności" Anja Cetti Andersen, Anna Błaszczyk , Frances Andreasen Østerfelt

 Tylko 54 kobiety zdobyły Nagrodę Nobla. Tylko 19 z nich uhonorowane zostało za zasługi w dziedzinie nauk ścisłych (uwaga : Ekonomia się do nich nie zalicza). A ilu było wybitnych mężczyzn-naukowców? Setki, jeśli nie tysiące, ale wiadomo nagród nie starczy dla każdego. Jeśli popatrzymy na liczby to spokojnie można traktować każdą z finalistek, jako mały cud, kropelkę w morzu męskich odkryć, która drąży skałę by wykuć dla siebie małe zwycięstwo. A to wszystko zaczęło się właśnie od Marii Skłodowskiej-Curie, dla której kobiecy świat był za mały i za bardzo zaściankowy. Z rozmachem wkroczyła tam, gdzie kobiet nie było wcale, lub też niewiele i udało jej się odnieść sukces. I to wielokrotny. Była pierwszą kobietą która dostała Nagrodę Nobla, pierwszą która dostała tę nagrodę w dwóch różnych dziedzinach nauki i pierwszą kobietą, której prochy zostały pochowane w paryskim Panteonie. Dziś nazwisko Curie jest znane na całym świecie i jeszcze długo jego gwiazda będzie błyszczeć na firmamencie nauki. 


Jedna z najbardziej znanych kobiet na świecie. Badaczka, która zrewolucjonizowała medycynę i nauki ścisłe. Zdobywczyni dwóch Nagród Nobla, która dzięki swoim odkryciom stała się jedną z najbardziej niezwykłych postaci wszech czasów i wzorem do naśladowania dla milionów kobiet. Maria Skłodowska-Curie. Opowieść o jej życiu została ujęta w formę atrakcyjnego komiksu autorstwa polskiej graficzki Anny Błaszczak. 

 


Scenarzysta i artysta w jednej osobie, Frances A. Østerfelt, już od dawna interesował się życiem i działalnością naukową naszej sławnej rodaczki. Wraz z profesor Anją C. Andersen, wpadli na pomysł stworzenia komiksowej biografii. Do współpracy przy tej książce została również zaproszona Anna Błaszczyk, która miała być odpowiedzialna za stronę graficzną przedsięwzięcia. I od tej właśnie strony chciałabym zacząć bowiem ilustracje Anny Błaczczyk już na pierwszy rzut oka są czymś wyjątkowym. Cechuje je mrok, swojego rodzaju geometryczność i niedbała stylistyka. Brak tutaj pastelowych i jaskrawych kolorów. Całość utrzymana jest w smutnej, dramatycznej tonacji, co doskonale rezonuje z czasami w jakich przyszło żyć bohaterce książki. Samo światło w rysunkach odgrywa tutaj rolę niezwykle symboliczną. Trudne, tragiczne wydarzenia są malowane sadzą, te radośniejsze i triumfalne wprost tętnią życiem, jednak nadal jest to życie rodem z koszmaru. Muszę przyznać iż Anna Błaszczyk wykazała się oryginalnością : nie przejaskrawiła, nie zasłodziła. Było konkretnie i na temat, wszystko do siebie pasowało i tworzyło idealne tło dla tekstu. Rysunki opowiadały swoją własną historię, były wymowne , zmuszały do myślenia, grały na moich emocjach niczym flecista z Hamelin. Choć książka ta skierowana jest do znacznie młodszych ode mnie czytelników, a jej głównym zadaniem jest przybliżenie sylwetki sławnego naukowca, tak i dorośli będą mieli sporą frajdę z lektury (lub po prostu przeglądania grafik). Nie jest to książka , którą się przeczyta i odłoży, nią się należy delektować, analizować każdy obrazem, celebrować każdą stronę, gdy za kolejnym podejściem, odsłoni ona przed nami coś innego. 

Teraz skupmy się na głównej bohaterce książki. Jestem prawie na 100 procent pewna, że każdy z nas (o ile nie ma kilku lat i nie jest w przedszkolu), słyszał o Marii Skłodowskiej-Curie. Znamy ją chociażby z lekcji fizyki czy chemii. Ale czy wiemy jak wyglądało życie tej mądrej kobiety, jakie było jej dzieciństwo, gdzie poznała swojego męża Pierre'a Curie, i jak to się stało że dokonała przełomowych odkryć, które doprowadziły do ​​wyodrębnienia pierwiastka nazwanego radem? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdują się w tej artystycznie przygotowanej formie, wzbogaconej listami i wpisami do pamiętnika. Komiks biograficzny podzielony został na etapy życia, począwszy od narodzin w 1867 r. przez dzieciństwo, okres studiów i pracy badawczej , aż po epilog czyli śmierć naszej bohaterki w 1934 roku. Już od samego początku było wiadomo, że Maria jest "cudownym" i niezwykle uzdolnionym dzieckiem. Jej głównym przedmiotem zainteresowań była  nauka i eksperymenty  ale niepokoił ją również brak bliskości z chorą na gruźlicę matką i przeczucie straty, która miała w końcu nastąpić. Oprócz środowiska rodzinnego zarysowana jest tutaj również sytuacja polityczna w Polsce, która jest okupowana przez trzy mocarstwa. Warszawa jest kontrolowana przez Rosję, co nakłada wiele ograniczeń na patriotyczną rodzinę Skłodowskich. 

Jednak na przekór wszystkiemu Maria niestrudzenie walczy o wytyczony przez siebie cel, jakim jest nauka i zdobywanie wiedzy. Ponieważ kobietom nie wolno było studiować  w jej kraju, zapisała się na tak zwany „latający uniwersytet” i konsekwentnie realizowała swoje marzenia. Po skończeniu nauki zaczęła zarabiać jako guwernantka, dzięki czemu jej siostra Bronka miała możliwość wyjechania do Paryża, by tam studiować medycynę. Kilka lat później Maria jedzie do Bronii, która jest już mężatką,  i po raz pierwszy w życiu jest w stanie doceniać korzyści płynące z wolności. W zdominowanym przez mężczyzn świecie Sorbony młoda jeszcze dziewczyna z Polski musi się wykazać, by zostać dostrzeżoną i uznaną. Pewnego dnia poznaje naukowca, Piotra Curie i dwa bystre umysły zakochują się w sobie, co toruje drogę do przełomowej współpracy. 

W tym momencie pora skończyć, by nie zdradzić wam całej fabuły. Czy mi się podobało? Jasne. "Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności" to książka pełna wartości artystycznych, świetnie zilustrowana a jednocześnie bogata w ważne historycznie i naukowo treści.Obrazy są naprawdę oryginalne i stanowią mieszankę elementów analogowych i cyfrowych a sposób, w jaki zostały stworzone i dobrane ( niemal jak z albumu ), nadaje im nietradycyjny i żywy wyraz. Zdecydowanie polecam lekturę, zarówno ze względu na wrażenia wizualne, jak i emocjonalne, ale także tym, którzy chcą bliżej poznać sylwetkę wybitnego naukowca, którym z pewnością była Maria Skłodowska- Curie!

 

Tytuł :"Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności"

Autorzy : Anja Cetti AndersenAnna Błaszczyk 

 Wydawnictwo : Media Rodzina

Data wydania : 30 września 2020

Liczba stron : 136

Tytuł oryginału : Marie Curie: Ein Licht im Dunkeln 

 


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki serdecznie dziękuję wydawnictwu : 
https://mediarodzina.pl/index.php
 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 CZYTANKA NA DOBRANOC , Blogger