"Tamta kobieta" Mary Kubica

 Zazwyczaj na początku moich recenzji nie zdradzam z czym będziemy mieć do czynienia w książce , jednak w tym przypadku było to tak intrygujące, że samo w sobie stanowi idealną reklamę. Nie mogłam więc się powstrzymać. "Tamta kobieta" to opowieść w której pierwsze skrzypce nie gra zagadka czy tło fabularne lecz sami bohaterowie. W tym wypadku mamy do czynienia z dysfunkcjonalną komórką rodzinną, która składa się z dwóch małych chłopców (jednego zupełnie normalnego i drugiego troszkę mniej), cierpiącej na chorobę dwubiegunową matki oraz niezbyt lojalnego i wiernego tatusia, który już na wstępie znika by pojawić się z najnowszym członkiem rodziny....tajemniczą Imogen. Już samo imię zdaje się sugerować czytelnikami, że będziemy mieli do czynienia z kimś wyjątkowym. Siostrzenica Willa jest brutalną, wrogo nastawioną do świata samotniczką, która została właśnie osierocona przez matkę. Istnieje jednak możliwość, że dziewczyna mogła pomóc swojej rodzicielce w przenosinach na tamten świat. Zapowiada się ciekawie ? A jakże, szczególnie, że jeszcze nie poznaliście "tamtej kobiety". 


Próbuje uciec, ale prześladuje ją tamta kobieta... Poturbowani rodzinnymi przejściami, Sadie i Will Foustowie przeprowadzają się z Chicago do sennego miasteczka w Maine. Nie na długo odnajdują spokój. Kiedy zostaje zamordowana ich sąsiadka, atmosfera wokół nowych lokatorów zaniedbanego domu gęstnieje. Lokalną społeczność opanowują podejrzenia i strach, a Sadie zaczyna obsesyjnie zagłębiać się w mroczną tajemnicę śmiertelnej nocy. Jednak to nie morderstwo najbardziej nią wstrząśnie. Co takiego odkryje? I czy cena prawdy nie będzie zbyt wysoka? 

 


Choć Mary Kubica zdecydowanie mistrzynią thrillera nie jest ( do tej pory udało mi się przejrzeć jej wszystko intrygi sporo przed zakończeniem książki) tak zdecydowanie udało jej się odkryć recepturę na dobrą powieść. Pomimo mankamentów "Tamta kobieta" posiada wszystkie, właściwe dla thrillera psychologicznego, elementy takie jak : tajemniczość, niewiarygodni bohaterowie i narratorzy, mnóstwo podejrzanych, wiele zwrotów akcji oraz zagadkę do rozwiązania, w tym przypadku jest ich nawet kilka. Zdecydowanym plusem tej książki jest postać znerwicowanej i introwertycznej Sadie, która nie dość, że ma problemy z pamięcią, to jeszcze notorycznie obwinia innych, nawet swoje własne dzieci. Zarzuca im czyny, których nie dokonali, staje się podejrzliwa i wszędzie wietrzy spisem. Najbardziej obrywa Will, choć w przypadku tego kobieciarza jest to jak najbardziej zrozumiałe. Kolejną postacią, która dodaje smaku powieści jest Camille. Kobieta ma obsesję na punkcie przystojnego Willa i za punkt honoru postawiła sobie zdobycie jego serca i zostanie jego żoną, za nic ma fakt że mężczyzna jest już w związku. Camille to typowa stalkerka, taka jakie kocham. Powiem wam szczerze, że bohaterowie niniejszej książki, nie ważne czy dobrzy czy źli, zdobyli moje serce. Nawet dzieci, choć za małoletnimi bohaterami (takimi jak Mysza) nie za bardzo przepadam. Dlatego nawet jeśli macie dość thrillerów psychologicznych i wszystkie zlewają wam się w jedną całość, to sięgnijcie po tę książkę dla plejady oryginalnych postaci. 

Mary Kubica w swojej najnowszej książce wykorzystała motyw, który ja nazywam "narracją atmosferyczną". Nie wiem czy zdarzyło wam się czytać książkę Kinga "Lśnienie" (bądź też oglądać film), ale to właśnie ten autor był mistrzem takiego typu narracji. Głównym jej założeniem jest zagęszczenie akcji wraz z pogorszeniem pogody. Rozumiecie : coraz więcej śniegu, zamknięta przestrzeń, brak możliwości ucieczki... etc. Tym razem kiedy warunki atmosferyczne zaczynają się zmieniać, zmieniają się również nastroje bohaterów. Stają się oni bardziej podejrzliwi, drażliwsi, zaczynają się problemy ze zdrowiem psychicznym. "Tamta kobieta" To mroczny, niepokojący ( a jednocześnie zabawny thriller),  który trzyma czytelnika w napięciu do samego końca, choć również wymaga od niego pobłażliwości. Głównym elementem fabuły i naszą zagadką do rozwiązania, jest śmierć Morgan. By dojść do tego kto jest mordercą musimy wysłuchać naszych narratorów .
 Jednak oprócz pytania„Kto zabił Morgana?” w książce tej jest wiele pytań, chociażby kim są Camille i Mysz oraz co je łączy z "naszą" rodziną.  Jeśli myślisz, że wiesz to od samego początku, to uważaj bo możesz się po prostu pomylić!
Dla mnie ujawnienie prawdy  nie było aż tak szokujące. Już w połowie książki  zrozumiałam, w jakim kierunku zmierza fabuła jednak nadal było przyjemnie i zabawnie.Całość nie wyszła może świetnie, ale zdecydowanie dobrze. 

Bardzo się cieszę, że platforma Netflix, zdecydowała się zaadaptować tę książkę. To co niekoniecznie musiało się udać na papierze, moim zdaniem, na małym ekranie okaże się hitem. Choć pisarzem nie jestem, tak wydaje mi się, że ciągnięcie kilku wątków fabularnych, pisanie w imieniu kilku bohaterów i rozwiązywanie równolegle zagadek, musi być czymś niezwykle wyczerpującym. Ale jeśli mamy dobrą ekipę, super aktorów i pomysł to wszystko jest o wiele łatwiejsze. Przynajmniej dla odbiorców. Tutaj cały czas starałam się to wszytsko rozgryźć i połączyć w zgrabną całość, w filmie będę mieć to podane na tacy. Zwizualizowane. Może pani Mary Kubica, powinna zacząć pisać scenariusze?


Czytając thrillery psychologiczne już jakiś czas temu nauczyłam się spacyfikować ukrytego we mnie krytyka literackiego, który czepia się najdrobniejszych szczegółów. Jeszcze kilka lat temu czytałam z notatnikiem pod ręką, w którym wypisywałam potknięcia autorów i nieścisłości fabuły. Dziś czytam dla samej przyjemności czytania i powiem wam, że tak jest zdecydowanie lepiej i przyjemniej. Kiedy odrzucimy na bok wszystkie oczekiwania lektura da nam więcej radości. "Tamta kobieta" to thriller , który czyta się szybko i z zainteresowaniem, tempo jest solidne a bohaterowie cudowni. Był to doskonały sposób na spędzenie kilku godzin w przerwie między pracą a opiekowaniem się dziećmi.
 Zakończenie było doskonałe i z pewnością zaskoczyło. Polecam tym którzy lubią thrillery i uznają, że mają one służyć rozrywce a nie być przedmiotem wielkim rozmyślań. 

 

Tytuł : "Tamta kobieta"

Autor : Mary Kubica

Wydawnictwo : Poradnia K

Data wydania : 2 września 2020

Liczba stron : 352

Tytuł oryginału : The Other Mrs.  

 

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki serdecznie dziękuję wydawnictwu :


 

 

2 komentarze:

Copyright © 2014 CZYTANKA NA DOBRANOC , Blogger