"Kłamstwo doskonałe" Lisa Scottoline

     Okładka "Kłamstwa doskonałego" pozwala nam sądzić, że będziemy mieć do czynienia z powieścią obyczajową, czymś lekkim, łatwym i przyjemnym, rzekłabym wręcz kobiecym, idealnym na długie letnie dni. Dlatego bardzo się zdziwiłam jak się dowiedziałam, że najnowsza książka Lisy Scottoline jest thrillerem i do tego thrillerem bardzo dobrym. Było to moje pierwsze spotkanie z autorką jednak już teraz wiem, że mam do nadrobienia zaległości. Styl jakim operuje Scottoline jest dokładnie taki jakiego oczekuję po dobrej książce a bohaterowie jej powieści to postaci, które jednocześnie frapują i niepokoją czytelnika a z drugiej wzbudzają jego sympatię. Kolejna autorka przy której nie będziecie się nudzić, a ja będę mieć parę zaległych książek do zrecenzowania.


Chris Brennan przenosi się do małego miasteczka w Pensylwanii, gdzie udaje mu się objąć posadę nauczyciela WOS-u i asystenta trenera szkolnej drużyny baseballowej. Nikt nie zdaje sobie sprawy z faktu, że ten powszechnie lubiany mężczyzna, nie jest tym za kogo się podaje. Posługując się
fałszywym dowodem tożsamości, manipuluje zarówno uczniami jak i kolegami z pokoju nauczycielskiego, by osiągnąć swój tajemniczy cel.

Uwielbiam książki, w których występuje dużo postaci pierwszoplanowych. Choć nie da się ukryć, że głównym bohaterem jest Chris Brennan, to autorka wprowadza kilka wątków pobocznych, dodających książce sznyt powieści obyczajowej. "Kłamstwo doskonałe" nie jest typowym thrillerem, mroczną powieścią z dreszczykiem i suspensem, do których zostałam przyzwyczajona. Choć jest tu zagadka, jest morderstwo, kłamstwo, zdrada i śledztwo to książka ta w dużej mierze opowiada o losach mieszkańców małej, amerykańskiej miejscowości i nękających ich problemach. Autorka w większości skupia się na stosunkach między rodzicami a dziećmi, problemach wychowawczych i wpływie mediów społecznościowych i internetu na zahamowanie rozwoju więzi społecznych. 
Już nie raz zwracałam uwagę na dość szczególny obrazek, który jest coraz częstszy do dostrzeżenia, szczególnie w dużych miastach. Wyobraźcie sobie stolik w kawiarni. Przy stoliku siedzi grupka młodych osób, na stoliku stoją napoje i niedojedzone kanapki. Tym co wyróżnia tę sytuację od takiej samej sprzed 10 lat, jest panująca cisza. Młodzi ludzie nie potrafią ze sobą rozmawiać. Komunikacja werbalna powoli zamiera kosztem społeczeństwa ekranu i kciuka. Swoje myśli przekazujemy za pomocą postów na fb i zdjęć na Instagramie. Już niedługo staniemy się społeczeństwem, które nie będzie czuło potrzeby wyjścia z domu. W dzisiejszych czasach komunikacja pomiędzy rodzicami a dziećmi również jest ograniczona. Ciągła pogoń za pieniądzem, trudna sytuacja na rynku pracy i pogłębiający się kryzys gospodarczy sprawia, że drżymy o własne posady. Zostajemy w pracy dłużej, wolne weekendy stały się rzadkością. W tych chwilach kiedy mamy czas dla siebie nie starcza nam sił na rozmowę z własnymi dziećmi, dziećmi, które coraz więcej czasu spędzają w świecie wirtualnym. Kiedy zdajemy sobie sprawę, że coś złego się dzieje z naszym dzieckiem już może być za późno. Internet to potężne medium, maszyna do gromadzenia wiadomości o naszym życiu, do których dostęp mają wszyscy. Już nie potrzeba kogoś śledzić by wiedzieć jakie ma przyzwyczajenia czy pasje. Sami te informacje podajemy na tacy za pomocą mediów społecznościowych. Może pora się wreszcie zatrzymać i pomyśleć? Zastanowić nad kwestią prywatności? Czy naprawdę jesteśmy aż tak otwarci? Lisa Scottoline zwraca uwagę na fakt jak ważna w życiu jest rozmowa z drugą osobą, poświęcenie jej czasu i uwagi. Żaden facebook nie da nam tego co bliskość drugiej osoby, szkoda że o tym zapomnieliśmy. 

Książka ta opowiada również o tym jak łatwo manipulować ludźmi, szczególnie nastolatkami, których cechuje nadmierna łatwowierność i naiwność. A Chris Brennan jest manipulatorem doskonałym, który rozgrywał tych młodych chłopców jak pokerową zagrywkę. W kilka dni udało mu się zniszczyć wieloletnią przyjaźń.
 Rzadko się zdarza bym już po kilku pierwszych stronach książki miała ochotę zerknąć na jej koniec by dowiedzieć się kim tak naprawdę jest ten tajemniczy mężczyzna. Co jest jego celem? Jakie ma plany względem tych młodych chłopców? Powstrzymał mnie jedynie fakt, że wiedząc z kim mam do czynienia odarłabym tę powieść z całej otoczki tajemniczości. A ja lubię snuć domysły i z niecierpliwością przewracać strony, mieć zaangażowany umysł i ręce. Muszę przyznać, że rozwiązanie zagadki mnie zaskoczyło a tak naprawdę to był dopiero początek, autorka miała przygotowanych więcej asów w rękawie. Choć wątków w powieści było naprawdę sporo, podobnie jak ważnych pierwszoplanowych postaci, to czytelnik nie będzie miał problemu ze śledzeniem fabuły. Brak tutaj chaotyczności, akcja trzyma tempo, a obyczajowe (czasem romantyczne) przerywniki dają czas na wytchnienie i przemyślenie wszystkich wydarzeń. Balans zachowany pomiędzy częścią opisową a dialogami sprawia, że książkę czyta się szybko. 

"Kłamstwo doskonałe" to emocjonujący thriller gdzie przeplatają się sekrety, zbrodnie, zdrady a nawet odrobina romansu. Choć to moje pierwsze spotkanie z autorką śmiało mogę powiedzieć, że pokochałam jej styl i język przekazu. Uwielbiam to jak rozwija swoje postacie sprawiając, że stają się mi bliskie i jestem w stanie zainwestować w nie całe moje zainteresowanie. "Kłamstwo doskonałe" to interesująca, intrygująca powieść z oryginalną fabułą. Choć historie naszych bohaterów były diametralnie różne, to w efekcie końcowym autorce udało się połączyć wszystkie luźne końce w spójną całość. Wam polecam, a sama idę czytać poprzednie powieści autorki.


Tytuł : "Kłamstwo doskonałe"
Autor : Lisa Scottoline
Wydawnictwo : Prószyński i S-ka
Data wydania : 12 czerwca 2018
Liczba stron : 408
Tytuł oryginału : One Perfect Lie

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki serdecznie dziękuję wydawnictwu :
https://www.proszynski.pl/Nowosci-po-3-1-16-.html


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 CZYTANKA NA DOBRANOC , Blogger