"Kąpiele leśne" M Amos Clifford

     Las kojarzy my się z tłumem grzybiarzy, nielegalnym zwałowiskiem odpadów, i zeżartym przez kornika drzewostanem. Mało gdzie zachowały się miejsca nie dotknięte ludzką ręką, prawdziwe knieje pełne leśnych stworzeń, mroczne ostępy bez szlaków turystycznych i ambon obserwacyjnych, prawdziwe królestwo niedźwiedzi i wilków. Autor "Kąpieli leśnych", zdaje sobie sprawę z dzisiejszych ograniczeń, i stworzył podręcznik, który pozwoli nam się cieszyć leśnymi kąpielami w miejskim parku czy nawet w zaciszu domowego ogródka. Książka ta jest hybrydą japońskich praktyk z północno-amerykańskim stylem. Amos Clifford uczy nas podstaw jednak zostawia sporo miejsca na własne modyfikacje i kreatywność. Jest to doskonały poradnik dla początkujących oraz tych, którzy chcą się dowiedzieć czym jest Shinrin-Yoku. Dla osób, które są zaznajomione z tym tematem, książka ta raczej nie będzie niczym odkrywczym. 

Już Henry David Thoreau w swojej książce "Walden, czyli życie w lesie" zachęcał nas do powrotu na łono natury. To właśnie ona była dla niego źródłem poznania. Człowiek, w zgodzie z naturą, powinien odkryć samego siebie. Życie w zintegrowanym społeczeństwie sprawia, że zaczynamy wzorować się na innych tracąc po drodze własną tożsamość. Dopiero opuszczenie społeczeństwa i życie łonie natury wyzwoli w nas energię potrzebną do przeprowadzenia stosownych zmian. Las pełni bardzo ważną rolę w kulturze japońskiej. Rosną w nim święte drzewa, zamieszkałe przez siły nadprzyrodzone. W religii shinto, natura jest symbolem czystości, a zbliżenie się do niej, równe jest nawiązaniem kontaktu z Bogiem. Niektórzy pogląd ten traktują w dość bezpośredni sposób, czego dowodem jest Aokigahara, Morze Drzew, inaczej zwany lasem samobójców. Jest to drugie, po moście Golden Gate, najczęściej wybierane przez gotowych zakończyć swoje życie, ludzi. Choć nie są prowadzone dokładne statystyki, liczba znalezionych ciał z roku na rok rośnie. Dziś waha się w okolicach 100 rocznie. Jednak zdecydowanie większa liczba ludzi, odwiedza lasy w poszukiwaniu spokoju, relaksu czy wyciszenia. 

Najnowsze badania dowiodły, że ekoterapia ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Dzięki regularnym wizytom w lesie spada częstość akcji serca, zmniejsza się ciśnienie krwi, wyrównuje się puls, wzmacnia się nasz system odpornościowy oraz następuje widoczna poprawa samopoczucia. W 1982 roku Japonia włączyła Shinrin-Yoku do narodowego programu zdrowotnego. Głównym założeniem tej terapii jest samo przebywanie w lesie, bez trekkingu, liczenia kroków czy innej aktywności fizycznej. Musimy zanurzyć się w lesie, chłonąć naturę wszystkimi zmysłami, słuchać szumu liści i śpiewu ptaków, czuć wilgoć na stopach, zachwycać oczy widokiem szmaragdowych liści. Przez chwilę stoimy w miejscu by się oswoić z nowym otoczeniem, potem nadchodzi czas na spacer, by na końcu skorzystać z "leśnych zaproszeń", prostych czynności, których propozycje znajdziecie w tej książce. Autor daje nam garść praktycznych porad jak najlepiej wykorzystać czas spędzony na łonie natury. W wyniku przeprowadzonych badań udowodniono, że aktywność komórek odpowiedzialnych za walkę z nowotworem, oraz tych których celem jest zapobieganie tworzeniu się guzów, znacznie wzrasta po weekendzie spędzonym na łonie natury. Nadaktywność ta utrzymuje się do miesiąca. Dzieje się tak za sprawą fitocydów, substancji wytwarzanych przez rośliny wyższe, które mają działanie bakterio i grzybobójcze. W Japonii, na grupie 280 młodych ludzi, przeprowadzone zostały badania mające na celu sprawdzenie, jaki wpływ na ludzki organizm mają regularne spacery na łonie natury. W porównaniu do swoich rówieśników, którzy nie opuszczali miasta, mili oni niższe ciśnienie krwi, niższy poziom kortyzolu oraz większą aktywność układu współczulnego, odpowiedzialnego za mobilizację organizmu. Ludzie Ci byli bardziej wypoczęci i  bardziej odporni na czynniki stresogenne. Inne badanie wykazało, że kąpiele leśne obniżają agresję oraz eliminują zachowania depresyjne. Środowisko leśne można postrzegać jako krajobraz terapeutyczny. Najważniejsze jest chyba to, że nie musimy spędzać w lesie długich godzin, by terapia podziałała. Wystarczy krótki lecz regularny kontakt z naturą by szybko zauważyć pierwsze efekty. Każdemu potrzebna jest przerwa od świata 2D, znanego z ekranów naszych komputerów czy telefonów komórkowych, na rzecz prawdziwej natury w wersji 3D. 

M Amos Clifford, jest niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie terapii leśnej w Stanach Zjednoczonych. Jego teksty ukazały się w Washington Post, Yoga Journal i wielu innych. W 2016 roku wystąpił w jednym z odcinków serii National Geographic Explorer "Call of The Wild". W swojej najnowszej książce zaprasza nas do świata, który porzuciliśmy kiedy przestaliśmy być dziećmi. Pokazuje techniki, dzieli się nowinkami i najnowszymi odkryciami w temacie kąpieli leśnych. Myślę, że po poradnik ten powinni sięgnąć wszyscy ci, którym brak w życiu harmonii, poszukują wyciszenia i ucieczki. Ze względu na mały format, książkę tę możemy zabrać ze sobą w podróż. I choć autor przekonuje nas, że z naturą trzeba obcować wszystkimi zmysłami, to może na początek po prostu sobie poczytamy pod gołym niebem? Polecam. 


Tytuł : "Kąpiele leśne"
Autor : M Amos Clifford
Wydawnictwo : Kobiece
Data wydania : 3 sierpnia 2018
Tytuł oryginału : Your Guide To Forest Bathing : Experience The Healing Power Of Nature


Tę oraz wiele innych książek, znajdziecie na z Bestsellerami księgarni internetowej : 



https://www.taniaksiazka.pl/






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 CZYTANKA NA DOBRANOC , Blogger